Rättviks kommun

Kultur

Rättviks kommun är mycket stolt över all den kulturella verksamhet som sker i Rättvik med omnejd. Kulturlivet bidrar starkt till vår utveckling.

Exteriörl Rättviks kulturhus

Välkommen till Rättviks kulturhus! Här finns bibliotek, naturmuseum, konsthall, bildarkiv och mycket mer. Foto: Lennart Edvardsson/Rättviks bildarkiv ©.

Här hittar du kontaktuppgifter till kommunens kulturverksamheter och -personal samt en länk till vad som händer i Kulturhuset. Läs mer om kulturlivet i Rättvik via ingångarna i vänstermenyn.

Aktuellt

Verksamheter

Verksamhet

E-post

Telefon

Fax

Kulturhuset

kultur@rattvik.se

0248-70197

0248-70199

Rättviks bibliotek

bibliotek@rattvik.se

0248-70195

0248-70199

Boda bibliotek

bibliotek@rattvik.se

0258-10955

0248-70199

Ore bibliotek

bibliotek@rattvik.se

0248-70776

0248-70199

Rättviks bildarkiv

bildarkivet@rattvik.se

0248-70352

0248-70199

Rättviks konsthall

kultur@rattvik.se

0248-70197

0248-70199

Rättviks naturmuseum

kultur@rattvik.se

0248-70197

0248-70199

Personal

 


Befattning

Person

E-post

Telefon


Kulturchef

Krånglin, Lena

lena.kranglin@rattvik.se

0248-70190


Kultursamordnare

Bergman, Helène

helene.bergman@rattvik.se

0248-70197


Kultur och biblioteksassistent

Liss, Katarina

katarina.liss@rattvik.se

0248-70197


Kulturpedagog

Halvarsson, Britt-Marie

britti.halvarsson@rattvik.se

0248-70192


Kulturassistent

Lindbeck, Lotta

lotta.lindbeck@rattvik.se

0248-70193


Ekonom

Åhrberg, Annika

annika.ahrberg@rattvik.se

0248-70134


Arkivarie

Sannesjö, Ingela

ingela.sannesjo@rattvik.se

0248-70352


Vaktmästare

Karlehag, Mats

mats.karlehag@rattvik.se

0248-70168


Bibliotekarie

Düring, Marie

marie.during@rattvik.se

0248-70196


Bibliotekarie

Hörlin, Thomas

thomas.horlin@rattvik.se

0248-70191


Bibliotekarie

Jönses Brandt, Karin

karin.jonses@rattvik.se

0248-70198


Bibliotekarie

Sold, Karin

karin.sold@rattvik.se

0248-70194


Biblioteksassistent

Bygde, Ing-Marie 

ing-marie.bygde@rattvik.se



Biblioteksassistent

Elings Blomberg, Ann-Christine

ann-christine.elings-blomberg@rattvik.se

0258-10955






 

Kontakt

Rättviks kulturhus

kultur@rattvik.se
0248-70197

Besöksadress
Storgatan 2
795 30 Rättvik

Postadress
Rättviks kommun
Kulturenheten
795 80 Rättvik

Sociala medier

Följ oss på Facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Följ oss på Instagramlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster