2026-06-02

Företagsstafetten besöker Dala Guldsmide AB

Gruppbild från företagsstafettens besök hos Dala Guldsmide AB.

Från vänster: Catrin Gustavsson, Mattias Sents, Karin Gustavsson, Inge Gustavsson, kommunstyrelsens 2:e vice ordförande Joanna Stridh, näringslivschef Emma Hjelm och Therese Sents.

Denna gång besöker vi företaget Dala Guldsmide AB som startades 1972 av Inge Gustavsson. Inge är fortfarande kvar i verksamheten och företaget har utvecklats till att bli ett riktigt familjeföretag där det idag finns nio anställda.

På näringslivsgalan som hölls i maj 2026 blev Dala Guldsmide utnämnda till årets företagare i Rättvik 2025. Vi säger ett stort grattis. Med mer än 50 år i branschen så har de utvecklat ett företag som ligger i framkant när det gäller den nya tekniken. I deras butik och ateljé i Rättvik finns en av Sveriges modernaste verkstäder. I verkstaden finns en 3D-skrivare, möjlighet till CAD-ritningar, möjlighet att gjuta och det finns även en lasersvets. Detta för att kunna genomföra reparationer, omarbetningar, gravyrer, värderingar och självklart all den nytillverkning som erbjuds i sortimentet.

Förutom butiken i Rättvik, som är flaggskeppet, finns butiker på två andra orter i Dalarna. I Falun som öppnade 1985 och i Leksand som öppnade 1991. Under de senast åren har efterfrågan på möjligheten att skapa egna smycken ökat. Fler och fler har en idé som de gärna vill realisera och de behöver stöttning i processen. Det får de från Dala Guldsmide och deras fyra guldsmeder som har lång erfarenhet av att leda sådana arbeten. Det kan även vara så att kunden har med sig eget guld för att tillverka sitt eget smycke.

Förutom en egen smyckekollektion, med mycket inspiration från Dalarna som har arbetats fram under åren, så säljer de även klockor från flera ledande varumärken. De förstod ganska snabbt att de behövde en bra och väl fungerade webbplats. 2014 var den färdig och idag fungerar webbplatsen som en egen butik. Det har blivit ett värdefullt skyltfönster som många av deras kunder använder, både för att handla smycken eller för att skaffa sig inspiration till att skapa eget.

Under åren har en stark kundbas från närområdet byggts upp. Men också tillresta kunder som kommer från övriga landet (en stor andel av dessa kommer från Stockholmsområdet). Antingen har de fått rekommendationer från tidigare kunder eller så har de hittat företaget via deras webbplats. Dala Guldsmide har hittat en bra plats som de kommer att kunna bygga vidare på i framtiden.

Vi tycker att Juryns motivering var så passande att vi tar med den här:
”Med rötter i Rättvik sedan 70-talet har detta företag utvecklats till en stark aktör inom sin bransch. Med fokus på kvalitet, service och kundrelationer har företaget vuxit genom åren. De har en egen kollektion och verksamhet på flera orter i Dalarna. De kombinerar ett traditionellt hantverk med kundfokus och familjeföretagets långsiktighet. Medan många handelskollegor haft tuffa år har deras omsättning och vinst ökat rejält. Med deras butik, ateljé och verkstad i Rättvik, som är en Sveriges största och modernaste, sätter de guldkant på Storgatan samt förgyller födelsedagar förlovningar och bröllop. Vi gratulerar Inge och Karin Gustavsson till Årets företagare!”

På frågan vad som är bra med Rättvik, svarar de:

De tycker att det bara finns positiva saker med Rättvik. Allt finns som behöver finnas. Det som är viktigt är att Rättviks handel fortsätter blomstra och att det fungerar för alla andra butiker. Det är viktigt så att det fortfarande är ett levande centrum.

På frågan vad som kan bli bättre:

Inte kommit på något.

Denna sida uppdaterades av Carl-Johan Uhlin