Rättviks kommun
Inloggning för skribenter
Personalinloggning mejlprogram

Personal Rättviks kulturenhet

personal

Foto: Lennart Edvardsson © Rättviks bildarkiv

Rättviks kulturhus

Besöksadress
Storgatan 2, 795 30 Rättvik

Öppettider
Måndag–torsdag kl. 11–19
Fredag kl. 11–16
Lördag kl. 11–14
Söndag kl. 13–16

Information och utlåning: 0248-70 195
bibliotek@rattvik.se
fax 0248-70 199

Kulturkontor: 0248-70 197
kultur@rattvik.se
fax 0248-70 199

Per Höglund
Kulturchef
0248-70 190
per.hoglund@rattvik.se

Heléne Bergman
Kultursekreterare
0248-70 197
helene.bergman@rattvik.se

Annika Åhrberg
Ekonom
0248-70 191
annika.ahrberg@rattvik.se

Ing-Marie Bygde
Kulturassistent
0248-70 195
ing-marie.bygde@rattvik.se

Marie Düring
Bibliotekarie, fjärrlån
0248-70 196
marie.during@rattvik.se

Britti Halvarsson
Kulturpedagog
0248-70 192
britti.halvarsson@rattvik.se

Karin Jönses Brandt
Barn- och ungdomsbibliotekarie
0248-70 198
karin.jonses@rattvik.se

Mats Karlehag
Biblioteksassistent/vaktmästare
0248-70 168
mats.karlehag@rattvik.se 

Lotta Lindbeck
Kulturassistent
0248-70 193
lotta.lindbeck@rattvik.se

Karin Sold
Socialbibliotekarie
0248-70 194
karin.sold@rattvik.se

Rättviks bildarkiv

Ingela Sannesjö
0248-70 352
bildarkivet@rattvik.se

 

Filialer och utlåningsstationer

Boda bibliotek

Björkallén 103
795 96 Boda kyrkby

Öppettider
Måndag kl. 15–19
Onsdag kl. 11–15

Marie Fürsten
0248-70 776 (Boda-Hus)
marie.fursten@rattvik.se

Ore bibliotek

Strandvägen 14
790 70 Furudal

Öppettider
Tisdag kl. 16–19
Onsdag kl. 10–13 och kl. 15–19
Fredag kl. 10–13

Ann-Christine Elings Blomberg
0258-10 955
ann-christine.elings@rattvik.se

Utlåningsstation

Bingsjö Handel